Původně ovocný sad s Památníkem ovocnému stromoví v části zvané
"Na Žernové"
(nad přerovskou roklí).
V první polovině minulého století byl v Předmostí zvyk zasadit na vršku nad pískovcovým lomem za každé narozené dítě ovocný strom. K posezení byla na kopci vybudována zděná stěna tvaru písmene C s posezením, pamětní deskou a sloupem s kovovým vrcholem. Z takto vzniklého sadu se do dnešní doby zachovalo ještě několik třešní. Ostatní stromy se časem rozpadly a zbytky odumírajících stromů byly odstraněny při nových úpravách "kopce". V lokalitě se díky malé vrstvě hlíny na pískovcovém podkladu nerozmnožily ve velkém náletové dřeviny. Jinak je tomu na svahu pod kopcem, kde se rozšířila například škumpa.
Od roku 2000 žáci a učitelé školy kopec udržují a upravují. Byly tu vysazeny skupiny listnatých dřevin (lípa, dub, javor, jasan, bříza, jeřáb) opatřené popiskami (naučný lesopark) a celý prostor slouží různým výukovým i relaxačním aktivitám. Přístupová cesta na okraji lesoparku je osázena střídavě břízami a jeřáby. Celý prostor je pravidelně sečen. V části nad "Písečákem" lze občas najít chráněnou pupavu bezlodyžnou.
Rozloha | - | asi 20000 m2 |
Nadmořská výška | - | 290 m n.m. |
Zeměpisné souřadnice | - | 49°28'58.694"N, 17°25'35.359"E |
Vzdálennost od školy | - | asi 3 km |
Co při návštěvě na školním kopci najdete?
Památník ovocnému stromoví - obelisk - původní stavba z roku 1935 opatřená novou pamětní deskou s upomínkou na zakladatele ovocného sadu, předmostského starostu J.Knejzlíka.
Informační tabule - poskytuje návštěvníkům informace o historii Přerova, Moravské bráně, současném dění na kopci a využití některých "zařízení" zbudovaných dětmi a učiteli naší školy za podpory města Přerova.
Zvonička - osm rezonančních ozvučnic (rour) v rozsahu oktávy, na níž lze zahrát paličkou jednoduché melodie.
Skákací panáci - malované dlaždice sestavené do obrazců umožňující pohybové aktivity.
Rozcestník - ukazatel nejen směrů ke známým místům ve světě.
Sluneční brána - dřevěná stavba se slunečními hodinami, kalendářem, hvězdnou oblohou, fázemi Měsíce.
Deštníky - přístřešky s lavičkami pro posezení s výhledem do kraje a pro schování se před deštěm.
PUMPA
(Přírodní Učebna Matematiky Pana Archiméda )
Čtvercová plocha o straně 10m pro zopakování a doplnění základních školních matematických znalostí
- názorné jednotky délky, plochy, objemu
- šňůrová planimetrie
- šachovnice
- základy zeměměřičství
- různé zajímavé matematické informace s úkoly
Dováděcí centrum
dřevěné prolézačky, sloupky, schody
a houpačka pro "řádné vyřádění" dětí.
Písečák - v prostoru bývalého pískovcového lomu pod horní částí školního kopce je ukryté malé hrazení, které bývá kulisou i zázemím pro malá divadelní vystoupení žáků zejména při každoročním pochodu.
Miniarboretum - žáci vysazují na volné ploše kopce různé druhy stromů, každý označí vysačkou s českým a latinským názvem stromku.
A komu by snad to vše bylo málo, najde zde klid v objetí přírody a za dobrého počasí výhled na Přerov s Předmostím a vstup do Moravské brány v dálce ohraničený Hostýnskými vrchy.
Jedinou vadou na kráse je lidská hloupost a pýcha projevující se občas hromaděním odpadků (i když jsou zde odpadkové koše), lámáním vysazených stromků (zřejmě hrdina, který zvítězí nad zbabělým stromkem) a ničením instalovaného vybavení (asi - co neumím, ať není).